Aby grać na najwyższym poziomie zawodnicy muszą rozwijać swoje umiejętności fizyczne, techniczne, taktyczne oraz mentalne. O pierwszych trzech wiemy bardzo wiele, trenerzy i piłkarze wykonują podobne ćwiczenia i korzystają z podobnej wiedzy. Umiejętności mentalne pozostają lekko zaniedbane jeśli chodzi o rozwój, więc jeśli ktoś szuka obszarów, które mogą umożliwić mu realizację marzeń piłkarskich zapraszam do lektury i poszerzania wiedzy.

Głowa to nie magia, a umiejętności mentalne możemy rozwijać  tak jak i pozostałe. Poniżej znajduje się lista najważniejszych umiejętności:

 

  1. ZAANGAŻOWANIE – zaangażowanie reprezentuje jakość oraz siłę motywacji. Zawodnik z doskonałym zaangażowaniem odpowiednio pracuje nie tylko na meczu, ale i na treningu. Zawodnik ciężko pracuje w każdej sytuacji oraz bezwarunkowo. Szuka nowych wyzwań aby ciągle się rozwijać oraz odważnie opuszcza “strefę komfortu”. Zawodnicy o wysokim zaangażowaniu uczą się na własnych błędach, nie zrażają ich własne błędy, które traktują jako proces w dążeniu do celu.
  2. KOMUNIKACJA – jest to fundamentalna umiejętność potrzebna do nabywania nowych umiejętności. Za pomocą komunikacji nawiązujemy relacje z kolegami z drużyny, oraz trenerami. Jakość komunikacji ma wpływ na nasze uczucia, myśli oraz zachowania. Zawodnicy, którzy potrafią doskonale komunikować się zadają pytania, dają odpowiednie wskazówki kolegom z drużyny, wspierają innych, gdy przydarzy im się błąd, doceniają umiejętności zawodników, nagradzają pomysły, nawet jeśli wykonanie nie było zbyt udane a także potrafią dobrze słuchać.
  3. KONCENTRACJA UWAGI – jest to bardzo ważna umiejętność, która ma znaczący wpływ na jakość występów oraz treningów zawodnika. Najważniejszymi czynnikami są: skupienie, czyli na czym koncentruje się dany zawodnik, oraz jak długo potrafi utrzymać swoją uwagę na konkretnej czynności. Zawodnicy z doskonałą koncentracją uwagi szybko dopasowują się do nowych sytuacji, szybko reagują na instrukcje od kolegów, odpowiednio reagują, kiedy są bez piłki, mają wysoką skuteczność podań, wracają się za swoimi zawodnikami, dobrze wykonują zadania indywidualne oraz drużynowe.
  4. KONTROLA EMOCJI – jest to umiejętność bardzo powiązana z koncentracją uwagi, ponieważ razem regulują  skupienie, myśli oraz emocje, a te z kolei wpływają na jakość występów. Piłka nożna nie jest sprawiedliwym sportem, a konsekwencje złych decyzji sędziego, nieprzewidywalności, wrogości przeciwnika oraz fanów mogą doprowadzić do bardzo emocjonalnych reakcji – dlatego warto też rozwijać tą umiejętność. Zawodnik z doskonałą kontrolą emocji potrafi regulować pozytywne i negatywne emocje, utrzymywać pozytywną mowę ciała po swoim błędzie, szanuje sędziego, szybko i pozytywnie reaguje po przegranym pojedynku oraz motywuje kolegów z drużyny w kluczowych momentach meczu.
  5. PEWNOŚĆ SIEBIE – wymieniona na samym końcu, ponieważ powyższe 4 umiejętności znacząco  wpływają na rozwój pewności siebie. Zawodnik o wysokiej pewności siebie, jest przekonany, że posiada konkretne umiejętności aby zrealizować swoje własne cele, oraz cele drużyny. Jest odporny na niepowodzenia, które stają się dla niego drobnymi potknięciami w drodze do realizacji postawionych celów. Zawodnicy o wysokiej pewności siebie charakteryzują się pozytywną energią, która ciągle pcha ich do przodu, odważnie podejmują wyzwania, a także podejmują odważne decyzje.

 

Łukasz Rutkowski